Množství peroxidu v poměru k Havelpolu 1

Máte otázku nebo odpověď?
Odpovědět
kozma
Příspěvky: 383
Registrován: 27 dub 2010 19:17
Kontaktovat uživatele:

Množství peroxidu v poměru k Havelpolu 1

Příspěvek od kozma » 01 črc 2011 08:13

Jou, lidi, trochu trapné, ale už jsem dlouho neodléval a teď se chystám rovnou na 15 litrů Havelpolu. Do těch 15ti litrů má přijít (podle napsaného poměru 100:2) podle mých výpočtů 300ml Peroxidu K1. Jenže vím, že reálně bych ho tam měl dat mnooohem míň, aby mi to žárem nepopraskalo. Můžete mi někdo z provařených gifterů odlejvačů poradit kolik je optimální množství ? Myslel jsem nejvíc tak 200ml.... díky předem ! ;)

tomas
Příspěvky: 58
Registrován: 23 led 2011 22:29
Bydliště: Vysočina

Re: Množství peroxidu v poměru k Havelpolu 1

Příspěvek od tomas » 03 črc 2011 22:03

tak já dávám 100:1 a přijde mi to akorát, někde se tu o tom i píše, dokonce je snad nejlepší i lehce pod jedno procento ;)

kozma
Příspěvky: 383
Registrován: 27 dub 2010 19:17
Kontaktovat uživatele:

Re: Množství peroxidu v poměru k Havelpolu 1

Příspěvek od kozma » 03 črc 2011 22:11

Děkuji za radu Tomasi !

Uživatelský avatar
alro
Příspěvky: 8
Registrován: 08 bře 2011 19:57
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Množství peroxidu v poměru k Havelpolu 1

Příspěvek od alro » 04 črc 2011 15:55

Možná bych lehce doplnil....
Bavíme se tu o kombinaci Havelpol1 a Peroxid K1. Základní poměr míchání uváděný výrobcem je 100:2, přičemž je to poměr váhový. Víme-li ovšem, že specifická hmotnost Havelpolu1 je 1,15kg/l a Peroxidu K1 je 1,1kg/l, lze s přivřením jednoho oka uvažovat také o poměru objemovém. Jinými slovy: jednotlivé složky mícháme do daného poměru buď váhově nebo objemově. Pro menší množství vychází lépe objemové mísení neboť tak přesněji odměříme Peroxid K1 (např. injekční stříkačkou). Teď k tomu poměru. Výrobce uvádí 100:2. Podle mých zkušeností je správný poměr (aby nedošlo k popraskání prÿskyřice během vytvrzování) silně závislý na okolní teplotě (teplotu pryskyřice před vytvrzováním uvažuji stejnou, jakou má okolí). Při teplotách nad 20°C doporučuji poměr 100:0,8 a čím vyšší teplota, tím méně Peroxidu K1. Poměr 100:0,5 je také použitelný. Stačil by jednoduchý graf závislosti mísícího poměru na teplotě, ale takový, pokud vím, zatím neexistuje...
Jedinou konstantou v životě je změna.

tomas
Příspěvky: 58
Registrován: 23 led 2011 22:29
Bydliště: Vysočina

Re: Množství peroxidu v poměru k Havelpolu 1

Příspěvek od tomas » 04 črc 2011 18:37

kozma píše: Děkuji za radu Tomasi !
Není zač :)
alro píše:Možná bych lehce doplnil....
Bavíme se tu o kombinaci Havelpol1 a Peroxid K1. Základní poměr míchání uváděný výrobcem je 100:2, přičemž je to poměr váhový. Víme-li ovšem, že specifická hmotnost Havelpolu1 je 1,15kg/l a Peroxidu K1 je 1,1kg/l, lze s přivřením jednoho oka uvažovat také o poměru objemovém. Jinými slovy: jednotlivé složky mícháme do daného poměru buď váhově nebo objemově. Pro menší množství vychází lépe objemové mísení neboť tak přesněji odměříme Peroxid K1 (např. injekční stříkačkou). Teď k tomu poměru. Výrobce uvádí 100:2. Podle mých zkušeností je správný poměr (aby nedošlo k popraskání prÿskyřice během vytvrzování) silně závislý na okolní teplotě (teplotu pryskyřice před vytvrzováním uvažuji stejnou, jakou má okolí). Při teplotách nad 20°C doporučuji poměr 100:0,8 a čím vyšší teplota, tím méně Peroxidu K1. Poměr 100:0,5 je také použitelný. Stačil by jednoduchý graf závislosti mísícího poměru na teplotě, ale takový, pokud vím, zatím neexistuje...

No. 1 ;)

kozma
Příspěvky: 383
Registrován: 27 dub 2010 19:17
Kontaktovat uživatele:

Re: Množství peroxidu v poměru k Havelpolu 1

Příspěvek od kozma » 04 črc 2011 21:38

Cenné informace. Děkuji vám mockrát chlapi, připravuji se na odlití 15kilového macka, takže tohle je pro mě dost důležitý ať mi to nepopraská.

rimi
Příspěvky: 25
Registrován: 15 kvě 2011 19:37

Re: Množství peroxidu v poměru k Havelpolu 1

Příspěvek od rimi » 09 črc 2011 23:27

odlivej postupne, at se to uchladi. A taky, kdyz praskne, muzes napravit dalsi vrstvou

kozma
Příspěvky: 383
Registrován: 27 dub 2010 19:17
Kontaktovat uživatele:

Re: Množství peroxidu v poměru k Havelpolu 1

Příspěvek od kozma » 12 črc 2011 20:52

Uspěšně odlito ! 15litrů Havelpolu 1 a 80-90 ml Peroxidu K1. Vyšlo to na krásu bez prasklinky. Všichni jsou šťastní včetně chemoplánů nad mojí kebulí.

Ondřej
Příspěvky: 1161
Registrován: 08 srp 2009 12:54

Re: Množství peroxidu v poměru k Havelpolu 1

Příspěvek od Ondřej » 10 srp 2011 18:45

alro píše:Možná bych lehce doplnil....
Bavíme se tu o kombinaci Havelpol1 a Peroxid K1. Základní poměr míchání uváděný výrobcem je 100:2, přičemž je to poměr váhový. Víme-li ovšem, že specifická hmotnost Havelpolu1 je 1,15kg/l a Peroxidu K1 je 1,1kg/l, lze s přivřením jednoho oka uvažovat také o poměru objemovém. Jinými slovy: jednotlivé složky mícháme do daného poměru buď váhově nebo objemově. Pro menší množství vychází lépe objemové mísení neboť tak přesněji odměříme Peroxid K1 (např. injekční stříkačkou). Teď k tomu poměru. Výrobce uvádí 100:2. Podle mých zkušeností je správný poměr (aby nedošlo k popraskání prÿskyřice během vytvrzování) silně závislý na okolní teplotě (teplotu pryskyřice před vytvrzováním uvažuji stejnou, jakou má okolí). Při teplotách nad 20°C doporučuji poměr 100:0,8 a čím vyšší teplota, tím méně Peroxidu K1. Poměr 100:0,5 je také použitelný. Stačil by jednoduchý graf závislosti mísícího poměru na teplotě, ale takový, pokud vím, zatím neexistuje...
Pane inženýre, zapomněls, že výrobce počítá s tím, že se z ní budou dělat tenký lamináty, takže se to prd zahřeje i s 2% - smrt pro odlévače.
0,5% není použitelný, každýho před tím varuji. Nevytvrdí pořádně!

Odpovědět